Biuro Wsparcia Projektów Europejskich

Misje w Horyzont Europa

Misje Unii Europejskiej stanowią zobowiązanie do konfrontacji z kluczowymi wyzwaniami społecznymi, takimi jak zwalczanie raka, adaptacja do zmian klimatu, ochrona oceanów, rozwój bardziej ekologicznych miast oraz zapewnienie zdrowej gleby i żywności.

Program Horyzont Europa będzie opierać się na misjach, których celem będzie wzmocnienie efektywności finansowania poprzez dążenie do klarownie zdefiniowanych celów.

Komisja Europejska zainicjowała pięć misji: Rak, Adaptacja do zmian klimatu obejmująca społeczną transformacjęZdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądoweNeutralne klimatycznie i inteligentne miastaGleba.

Każda misja będzie funkcjonować jako zestaw działań, obejmujący projekty badawcze, środki polityczne oraz inicjatywy ustawodawcze, dążące do konkretnego celu, który nie może być osiągnięty poprzez pojedyncze działania.

Misje te będą wspierać realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, Europejskiego Planu Walki z Rakiem oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Misja Rak [Cancer] 

rak.jpg

Najnowsze prognozy dla 27 krajów Unii Europejskiej sugerują, że w 2020 roku może wystąpić 2,7 miliona nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz około 1,3 miliona zgonów, co sprawia, że nowotwory są główną przyczyną śmierci w większości krajów UE. Dodatkowo, przy obecnym systemie działań przeciwdziałania nowotworom, roczny wzrost liczby nowo zdiagnozowanych przypadków nowotworów w Europie szacuje się na około 25% rocznie, osiągając prognozowane 4,3 miliona przypadków w 2035 roku.

W ramach programu badawczego Unii Europejskiej - Horyzont Europa (2021-2027) - postanowiono zastosować bardziej kompleksowe podejście do walki z nowotworami poprzez utworzenie Misji dla Raka. Wybrano 15-osobową Radę Misji, która przygotowała program obejmujący 13 Rekomendacji, podzielonych na ponad 100 jasno zdefiniowanych działań w ramach pięciu obszarów interwencji:

  • Zrozumienie
  • Zapobieganie tam, gdzie to możliwe
  • Optymalizacja diagnostyki i leczenia
  • Wspieranie jakości życia
  • Zapewnienie wszystkim sprawiedliwego i równego dostępu do opieki medycznej.

Zaproponowane działania obejmują badania naukowe, wprowadzenie innowacji, wsparcie infrastruktury, zmiany legislacyjne, działania edukacyjne itp.

Celem misji Rak jest uratowanie ponad 3 milionów istnień ludzkich do 2030 r. oraz dłuższe i lepsze życie.

backhand-index-pointing-right_1f449.png

Link do strony Misji:

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/eu-mission-cancer_en

Misja Adaptacja do zmian klimatu [Adaptation to Climate change]

obraz22222222222.jpg

Rozwiązanie problemu nagłego ocieplenia klimatu Ziemi stanowi jedno z najpilniejszych wyzwań dla ludzkości. Klimat ulega przemianie w tempie bezprecedensowym, powodując coraz częstsze i dotkliwsze fale upałów, susze oraz powodzie. Narastające zagrożenie stwarza jednak szansę na wzmocnienie naszej odporności oraz poprawę jakości życia w sposób zdrowszy i bardziej zrównoważony. Adaptacja do zmian klimatycznych to proces dostosowywania się do aktualnych i przewidywanych zmian klimatycznych oraz ich skutków. Działania w ramach misji będą wspierać ten proces, łącząc społeczność, naukę oraz politykę publiczną.

Misja w tej sferze przyczyni się do maksymalizacji efektów wsparcia udzielonego przez UE dla badań i innowacji oraz wykaże jego istotność dla społeczeństwa i obywateli.

Inicjatywa skupi się na opracowaniu rozwiązań oraz przygotowaniu na skutki zmian klimatycznych, dążąc do ochrony życia i mienia. Obejmie ona także zmiany zachowań i aspekty społeczne poprzez zaangażowanie nowych społeczności, wykraczając poza tradycyjnych interesariuszy, co z kolei przyczyni się do społecznej transformacji.

backhand-index-pointing-right_1f449.png

Link do strony Misji:

https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/mission                                                                      

Misja Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe [Restore our Ocean and Waters]

ec_rtd_eu-mission-ocean-header-banner.jpg

Zdrowe oceany, morza, wody przybrzeżne i śródlądowe są niezbędne dla naszych społeczeństw oraz dla przyszłości naszej planety.

Są to płuca naszej planety, generujące połowę tlenu, którym oddychamy. Odpowiadają za absorpcję znaczącej ilości dwutlenku węgla, który stanowi już 26% antropogenicznych emisji od rewolucji przemysłowej. Oferują również zdrową żywność, stanowiącą źródło 16% spożywanego przez nas białka zwierzęcego. Są domem dla największej różnorodności biologicznej na Ziemi i stanowią podstawę dla życia na naszej planecie, zapewniając świeżą wodę, energię odnawialną oraz korzyści związane z naszym dobrostanem, kulturą, turystyką, handlem i transportem.

Misja w obszarze zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych będzie potężnym narzędziem zwiększania świadomości ich znaczenia wśród obywateli oraz wspierania opracowywania rozwiązań w wielu kluczowych kwestiach, takich jak:

  • Wdrażanie systemowych rozwiązań w celu zapobiegania, redukcji, łagodzenia i usuwania zanieczyszczeń morskich, w tym plastiku.
  • Promowanie przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym oraz blue economy.
  • Leczenie skutków zanieczyszczenia i zmiany klimatu w oceanie.
  • Zrównoważone wykorzystanie i zarządzanie zasobami oceanicznymi.
  • Opracowywanie nowych materiałów, w tym biodegradowalnych substytutów plastiku, nowych pasz oraz żywności.
  • Planowanie przestrzenne na obszarach urbanistycznych, przybrzeżnych i morskich.
  • Skuteczne zarządzanie oceanami.
  • Wdrażanie ekonomii oceanicznej w sektorze morskim.
backhand-index-pointing-right_1f449.png 

Link do strony Misji:

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/restore-our-ocean-and-waters_en

Misja Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta [Climate-Neutral and Smart Cities]

ec_rtd_eu-mission-cities-header-banner_0.jpg

Celem tej Misji jest wspieranie i promowanie 100 europejskich miast w ich systemowej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 roku oraz przekształcenie tych miast w centra eksperymentów i innowacji.

Miasta zajmują zaledwie około 3% powierzchni Ziemi, a jednak generują aż 72% wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, miasta dynamicznie się rozwijają; prognozy mówią, że do 2050 roku prawie 85% Europejczyków będzie zamieszkiwało obszary miejskie. Miasta stanowią również miejsce, gdzie krzyżują się różnorodne strategie neutralności klimatycznej dotyczące energii, transportu, budownictwa oraz sektorów przemysłowych i rolniczych. Dzięki większej gęstości zabudowy i infrastruktury, istnieje ogromny potencjał integracji międzysektorowej oraz rozwiniętej infrastruktury. Dodatkowo, miasta dysponują większym kapitałem i wiedzą fachową, co pozwala im na wykorzystanie korzyści skali potrzebnych do testowania i rozwijania nowych pomysłów i koncepcji.

Transformacja miast w ramach tej Misji będzie skupiała się na pięciu obszarach:

  • Opracowywanie modelu transformacji miast w centra innowacji
  • Wprowadzanie nowych form zarządzania partycypacyjnego
  • Opracowywanie modelu ekonomicznego i finansowania działań na rzecz klimatu
  • Wdrażanie modelu "zintegrowanego planowania miejskiego"
  • Implementacja inteligentnych systemów i platform danych.
backhand-index-pointing-right_1f449.png

Link do strony Misji: 

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/climate-neutral-and-smart-cities_en

Misja Gleba [A Soil Deal for Europe]

ec_rtd_eu-mission-soil-header-banner.jpg

W celu wspierania świadczenia podstawowych usług ekosystemowych dla żywności, ludzi, przyrody i klimatu do 2030 roku, przynajmniej 75% wszystkich gleb w każdym państwie członkowskim UE będzie zdrowych lub wykazujących znaczną i mierzalną poprawę wszystkich wskaźników, których obecne poziomy są poniżej akceptowalnych progów.

Tereny lądowe i gleby odgrywają kluczową rolę we wszystkich procesach podtrzymujących życie na naszej planecie. Stanowią fundament produkcji żywności oraz wielu innych towarów, takich jak pasze, tekstylia czy drewno. Dodatkowo, gleby dostarczają szereg usług ekosystemowych, istotnych dla czystej wody, zachowania różnorodności biologicznej, obiegu składników odżywczych w przyrodzie oraz regulacji klimatu. Jednakże są to także bardzo dynamiczne i wrażliwe ekosystemy, których zasoby są bardzo ograniczone - proces tworzenia 1 cm gleby może trwać nawet 1000 lat. Niestety, gleby są obecnie pod dużą presją ze strony rosnącej populacji, która wymaga gruntów pod rolnictwo, osadnictwo oraz przemysł. Dodatkowo, gleby są dotknięte zmianami klimatycznymi, erozją oraz wzrostem poziomu mórz. Około 33% gleb na świecie jest zdegradowanych, a w UE erozja dotyka 25% gruntów rolnych. Szacowane koszty związane z degradacją gleb w UE przekraczają 50 miliardów euro rocznie.

Ambicją misji w obszarze zdrowia gleby i żywności jest dostarczenie potężnego narzędzia zwiększania świadomości na temat znaczenia gleb, współpracy z obywatelami, tworzenia wiedzy oraz opracowywania rozwiązań w celu przywrócenia zdrowia gleby i jej funkcji. Dzięki temu możliwe będzie pełne wykorzystanie potencjału gleb do łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Wyniki będą miały bezpośredni wpływ na realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz jej celów w dziedzinie postępu w klimacie, różnorodności biologicznej oraz zrównoważonej produkcji żywności.

backhand-index-pointing-right_1f449.png

Link do strony Misji: 

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/soil-deal-europe_en

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję