Biuro Wsparcia Projektów Europejskich

Filar III Innowacyjna Europa

Innowacyjna Europa

Filar III:  Innowacyjna Europa

Europa musi wykorzystać swoje zasoby naukowe, innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz start-upy, aby konkurować na globalnych rynkach zdominowanych przez nowe technologie. Z tego powodu Komisja Europejska wprowadziła jako trzeci filar programu Horyzont Europa nową inicjatywę: Europejską Radę ds. Innowacji (EIC). Zadaniem EIC jest wspieranie przełomowych innowacji w start-upach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, a także w spółkach średniej wielkości. Działania te będą uzupełniać prace Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Dodatkowo, poprzez nawiązywanie współpracy z regionalnymi i krajowymi innowatorami, zostaną wzmocnione Europejskie Ekosystemy Innowacji.

 

Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council – EIC)

Europejska Rada ds. Innowacji ma realizować założenia Europejskiego Zielonego Ładu, kształtować gospodarkę działającą na rzecz ludzi i Europę dostosowaną do ery cyfrowej. Będzie wspierać najbardziej obiecujących europejskich innowatorów: przedsiębiorców z małych i średnich firm oraz naukowców w realizowaniu ich projektów.

 

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation & Technology – EIT)

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)  to niezależna jednostka UE mająca za zadanie wzmocnienie zdolności Europy do innowacji poprzez wsparcie współpracy przedsiębiorców i innowatorów z nauką i biznesem. EIT jest największym europejskim ekosystemem innowacji, który zrzesza ponad 2000 partnerów ze wszystkich sektorów. Instytut został utworzony w 2008 r., a jego siedziba główna znajduje się w Budapeszcie na Węgrzech. EIT stanowi integralną część programu  ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa.

 

Europejskie Ekosystemy Innowacji

Celem Europejskich Ekosystemów Innowacji (European Innovation Ecosystems – EIE) jest stworzenie bardziej zintegrowanych i efektywnych ekosystemów innowacji w Europie. Ma to na celu wspieranie rozwoju firm, promowanie innowacyjności oraz stymulowanie współpracy między podmiotami zajmującymi się innowacjami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Europejskie Ekosystemy Innowacji będą działać w sposób komplementarny i synergiczny z Europejską Radą ds. Innowacji (EIC) oraz Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii (EIT). EIE będą także wspierać działania innowacyjne w ramach innych programów Horyzont Europa oraz innych unijnych programów finansowania, mając na celu poprawę ogólnego ekosystemu innowacji w Europie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję