Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Program Horyzont Europa ma na celu zwiększenie uczestnictwa w badaniach naukowych, zmniejszenie luki w zakresie innowacji oraz wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area – ERA) poprzez komponent „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej”. Składa się on z dwóch głównych obszarów:
- Zapewnienie szerszego uczestnictwa i rozpowszechnianie doskonałości.
- Reforma i usprawnienie europejskiego systemu badań naukowych i innowacji.
Głównym celem tego komponentu jest maksymalizacja potencjału naukowego Europy oraz zapewnienie, że korzyści z gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach są dostępne we wszystkich krajach kontynentu. Jest to kluczowe, ponieważ różnice w poziomie doskonałości naukowej między krajami mogą hamować rozwój Unii Europejskiej jako światowego lidera w badaniach i innowacjach. Komisja Europejska przewiduje finansowe instrumenty w ramach komponentu „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej” w celu przeciwdziałania pogłębianiu się tych nierówności.
Fundusze te przeznaczone są głównie na rozwój doskonałości naukowej w instytucjach badawczych oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), które bazują na działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawcy będą mieli dostęp do różnych instrumentów finansowych, takich jak konkursy Teaming, ERA Chairs, Twinning, COST oraz nowe inicjatywy Excellence Initiatives i Brain Circulations. Działania te mają wspierać rozwój i współpracę europejskich ośrodków doskonałości, co przyczyni się do wzmocnienia Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA).